Počítačová tomografia - CT

Objednať sa
Prosím, na vyšetrenie je potrebné sa objednať. NEVIEM SA ROZHODNÚŤ PRE METÓDU.

Ako/popis

Computed tomography – CT alebo počítačová tomografia je vo veterinárnej medicíne považovaná za jeden z najcennejších prístrojov pre zobrazenie onkologických a ortopedických pacientov. Ako štandardná vyšetrovacia metóda sa používa u psov a mačiek pri akútnej traume hlavy, chrbtice a panvy. Pomocou angiografie je možné podrobné a dôkladné vyšetrenie hrudnej a brušnej dutiny.
Ako funguje: CT funguje na podobnom princípe ako röntgenové vyšetrenie. Hlavným rozdielom je typ zobrazenia. Pri CT vyšetrení je zobrazenie jednotlivých orgánov a ďalších štruktúr bez superpozície (prekrytia). Veľmi dobrým porovnaním je predstava bochníku chleba (podľa Dr. Sutherland- Smith). Röntgen nám dokáže zobraziť chlieb z vrchu, z boku a zo spodu. CT nám umožní vyšetrovanie i v priečnom reze, tým pádom sa môžeme pozrieť na rôzne plátky chleba.

Príprava na vyšetrenie

Vyšetrenie prebieha v anestézii/inhalačnej anestézii štandardne pri intubácii pacienta a stáleho monitoringu počas vyšetrenia. CT-vyšetrenie prebieha bez prítomnosti majiteľa. Lieky používané na anestéziu sú veľmi bezpečné a prispôsobené Vášmu domácemu miláčikovi. Pred vyšetrením je dobré absolvovať predanestetické vyšetrenia.

Trvanie vyšetrenia

Na odovzdanie pacienta si rezervujte 30 min., termín odovzdania pacienta je väčšinou po 3-4 hodinách, kedy prepúšťame pacienta z anestézie plne prebratého.

Medikácia, kŕmenie, voda

Nemeňte nastavenú liečbu, pokým neprebehne vyšetrenie. O medikácii nás, prosím, informujte pri objednávaní termínu. Hladovka je pred vyšetrením potrebná – ideálne nepodávať krmivo 12 hodín, vodu aspoň 2 hodiny pred vyšetrením.

VIAC O KLINIKE
SIBRA Centrum
Na vrátkach 13,
841 01 Bratislava
tel: 02-64461794
tel: 02-54419949
klinika@sibra.sk
SIBRA © 2021 | English